TVS07RF-21-39S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Published :
2014
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
N (Normal)
Housing Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
39
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Shell Size - Insert :
21-39
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RF-21-39S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-21-39S Overview
TVS07RF-21-39S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER