TVS07RF-21-39PE-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39PE-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
Panel Mount
Housing Color :
Electroless Nickel
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
39
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Mount :
Jam Nut
IEC Conformance :
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Orientation :
E
Gender :
FEMALE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39PE-LC Overview
TVS07RF-21-39PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT