TVS07RF-21-39PE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39PE
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
78
In Stock :
78
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Ratings :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
21-39
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
Termination :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
39
Radiation Hardening :
yes
Published :
2013
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
39
Datasheets
TVS07RF-21-39PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-39PE Overview
TVS07RF-21-39PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER