TVS07RF-21-39PD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39PD
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
21-39
Number of Positions :
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
No
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
yes
Contact Finish - Mating :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Radiation Hardening :
No
Ratings :
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
Mixed Contacts :
Datasheets
TVS07RF-21-39PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-39PD Overview
TVS07RF-21-39PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER