TVS07RF-21-39PC(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39PC(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
No
Contact Size :
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Orientation :
C
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Mount :
Jam Nut
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
16
HTS Code :
Housing Color :
Moisture Resistant
Published :
Contact Shape :
Circular
Datasheets
TVS07RF-21-39PC(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39PC-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.It is necessary to use a Jam Nut socket in order to mount this part.The device is equipped with 16 pins.In addition, there are other features such as EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999, to mention only a few.
TVS07RF-21-39PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT