TVS07RF-21-39PC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39PC
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
36
In Stock :
36
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Termination :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
No
Color :
Moisture Resistant
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Orientation :
C
Number of Positions :
39
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Published :
2006
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
21-39
Electroless Nickel
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Ratings :
Datasheets
TVS07RF-21-39PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-21-39PC Overview
TVS07RF-21-39PC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER