TVS07RF-21-39P-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39P-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
16
39
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Datasheets
TVS07RF-21-39P-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39P-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 16 pins are available on the device.To name a few, there is also EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999.
TVS07RF-21-39P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39P-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT