TVS07RF-21-39P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
39
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
21-39
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
39
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
yes
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Empty Shell :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
TVS07RF-21-39P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-39PD Overview
TVS07RF-21-39PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER