TVS07RF-21-39JN-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
60
In Stock :
60
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
21-39
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2001
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Pins :
39
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39JN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 39 pins.
TVS07RF-21-39JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT