TVS07RF-21-39JN
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JN
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Pins :
Electroless Nickel
Termination :
Environment Resistant
Color :
Panel Mount
Max Operating Temperature :
200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Published :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-21-39JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-21-39JN Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 39 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-21-39JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER