TVS07RF-21-39JE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JE
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
39
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RF-21-39JE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-39JE Overview
TVS07RF-21-39JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER