TVS07RF-21-39JD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
39
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
39
Fastening Type :
Threaded
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39JD-LC Overview
Currently, it is packaged in Receptacle Housing.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.Other [0] products have lots of benefts too.A device with a 39 pin configuration is equipped with the device.
TVS07RF-21-39JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT