TVS07RF-21-39JD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JD
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Electroless Nickel
Color :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
39
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
Termination :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
D
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
TVS07RF-21-39JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-39JD Overview
TVS07RF-21-39JD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER