TVS07RF-21-39JA
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39JA
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
39
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
1 (Unlimited)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Bulk
Color :
Silver
HTS Code :
Orientation :
A
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
TVS07RF-21-39JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-39JA Overview
TVS07RF-21-39JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER