TVS07RF-21-39HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
21-39
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2001
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Max Operating Temperature :
200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
39
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
39
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-21-39HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-21-39HN Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.The device is equipped with 39 pins.It's best to use it when the temperature is below 200°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
TVS07RF-21-39HN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER