TVS07RF-21-39HE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HE
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
ROHS3 Compliant
Published :
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
E
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Termination :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
TVS07RF-21-39HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-21-39HE Overview
TVS07RF-21-39HE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER