TVS07RF-21-39HD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HD-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Threaded
Contact Size :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39HD-LC Overview
TVS07RF-21-39HD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT