TVS07RF-21-39HD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HD
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
ROHS3 Compliant
Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
39
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
D
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
TVS07RF-21-39HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-21-39HD Overview
TVS07RF-21-39HD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HD Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER