TVS07RF-21-39HC
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HC
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
39
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
C
Termination :
Crimp
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Thermoplastic
Aluminum
Ratings :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-21-39HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
TVS07RF-21-39HC Overview
TVS07RF-21-39HC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER