TVS07RF-21-39HA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
21-39
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
39
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39HA-LC Overview
TVS07RF-21-39HA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT