TVS07RF-21-39HA
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39HA
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
21-39
HTS Code :
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Color :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
39
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
TVS07RF-21-39HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-21-39HA Overview
TVS07RF-21-39HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39HA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER