TVS07RF-21-39BD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Environment Resistant
Contact Size :
Type :
For Female Sockets
1 (Unlimited)
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-21-39BD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39BD Overview
TVS07RF-21-39BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39BD Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT