TVS07RF-21-39BA
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Stock
2
In Stock :
2
Unknown
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
21-39
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-21-39BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39BA Overview
TVS07RF-21-39BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39BA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT