TVS07RF-21-39AE
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39AE
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
39
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Size :
HTS Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
TVS07RF-21-39AE
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39AE Overview
TVS07RF-21-39AE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39AE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39AE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT