TVS07RF-21-39AD
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39AD
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
TVS07RF-21-39AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39AD Overview
TVS07RF-21-39AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39AD Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT