TVS07RF-21-39A
Mfr.Part #
TVS07RF-21-39A
Description
CONN RCPT HSG MALE 39POS PNL MT
Stock
60
In Stock :
60
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
16
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Contact Size :
Published :
2013
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
39
Shell Size - Insert :
21-39
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-21-39A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-21-39A Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 16 pins on the device.
TVS07RF-21-39A Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-21-39A Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-21-39A Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT