TVS07RF-17-26SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
26
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
26
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
E
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Color :
Silver
Filter Feature :
yes
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
17-26
Empty Shell :
IEC Conformance :
Datasheets
TVS07RF-17-26SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-17-26SE Overview
TVS07RF-17-26SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SE Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER