TVS07RF-17-26SD(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SD(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Jam Nut
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
20
Empty Shell :
Note :
Contacts Not Included
Radiation Hardening :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
TVS07RF-17-26SD(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26SD-LC Overview
TVS07RF-17-26SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT