TVS07RF-17-26SD
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SD
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
95
In Stock :
95
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
D
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
26
Ratings :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
MIL Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
17-26
Datasheets
TVS07RF-17-26SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-17-26SD Overview
TVS07RF-17-26SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER