TVS07RF-17-26SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
26
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
17-26
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
yes
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
Mount :
Jam Nut
Empty Shell :
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26SB-LC Overview
TVS07RF-17-26SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT