TVS07RF-17-26SA(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SA(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Mount :
Jam Nut
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Radiation Hardening :
Published :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Datasheets
TVS07RF-17-26SA(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26SA-LC Overview
TVS07RF-17-26SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT