TVS07RF-17-26SA
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
17-26
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Length :
31.9mm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
yes
Number of Positions :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Published :
2011
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Depth :
41.28mm
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Datasheets
TVS07RF-17-26SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-17-26SA Overview
TVS07RF-17-26SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER