TVS07RF-17-26S(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26S(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
26
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Length :
31.9mm
Depth :
41.28mm
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
26
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Datasheets
TVS07RF-17-26S(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26S-LC Overview
TVS07RF-17-26S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT