TVS07RF-17-26S-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
673
In Stock :
673
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Depth :
41.28mm
Contact Material :
Copper
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
IEC Conformance :
No
Length :
31.9mm
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
17-26
Plating :
Electroless Nickel
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
26
Total Number of Contacts :
26
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Contact Size :
20
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Environmental Characteristics :
Moisture Resistant
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Datasheets
TVS07RF-17-26S-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26S-LC Overview
TVS07RF-17-26S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26S-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT