TVS07RF-17-26S
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26S
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
62
In Stock :
62
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
26
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
yes
IEC Conformance :
No
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Length :
31.9mm
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
26
Radiation Hardening :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
2006
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
17-26
Depth :
41.28mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TVS07RF-17-26S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-17-26S Overview
TVS07RF-17-26S Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER