TVS07RF-17-26PE(LC)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26PE(LC)
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
E
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Type :
For Male Pins
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
26
Mount :
Jam Nut
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-17-26PE(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26PE-LC Overview
TVS07RF-17-26PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26PE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT