TVS07RF-17-26PE
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26PE
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
74
In Stock :
74
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Shell Size - Insert :
17-26
Backshell Type :
Solid
yes
Mixed Contacts :
26
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
Color :
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Orientation :
E
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
TVS07RF-17-26PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
TVS07RF-17-26PE Overview
TVS07RF-17-26PE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26PE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26PE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER