TVS07RF-17-26PD
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26PD
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
72
In Stock :
72
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Termination :
FEMALE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
17-26
Insert Material :
Thermoplastic
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Threaded
Color :
MIL Conformance :
Datasheets
TVS07RF-17-26PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-17-26PD Overview
TVS07RF-17-26PD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26PD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26PD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER