TVS07RF-17-26PA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26PA-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
114
In Stock :
114
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Jam Nut
Panel Mount
Total Number of Contacts :
26
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
Published :
2011
Threaded
DIN Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
2 Weeks
Radiation Hardening :
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26PA-LC Overview
TVS07RF-17-26PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26PA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT