TVS07RF-17-26PA
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26PA
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Aluminum
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Length :
31.9mm
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
17-26
Mixed Contacts :
Filter Feature :
yes
Shielding :
Shielded
Depth :
41.28mm
Total Number of Contacts :
26
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-17-26PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-17-26PA Overview
TVS07RF-17-26PA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26PA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER