TVS07RF-17-26P(LC)
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
26
Number of Positions :
26
Packaging :
Bulk
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Size :
20
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
JESD-609 Code :
e4
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-363
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TVS07RF-17-26P(LC)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26P-LC Overview
TVS07RF-17-26P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26P-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT