TVS07RF-17-26P
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26P
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
17-26
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
26
Length :
31.9mm
Additional Feature :
EMI SHIELD; TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
yes
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Radiation Hardening :
No
Orientation :
N (Normal)
Backshell Type :
Solid
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Depth :
41.28mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Published :
2014
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-17-26P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-17-26P Overview
TVS07RF-17-26P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER