TVS07RF-17-26JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
26
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
26
Shielding :
Shielded
Published :
2013
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Max Operating Temperature :
200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Size - Insert :
17-26
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
TVS07RF-17-26JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
TVS07RF-17-26JN Overview
The packaging contains Receptacle, Female Sockets.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 26 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Shielded feature.There is a Bulkhead, Front Side Nut, Panel mount on the part.This device operates at a temperature of -65°C~200°C.
TVS07RF-17-26JN Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER