TVS07RF-17-26JD-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Unknown
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Orientation :
D
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26JD-LC Overview
TVS07RF-17-26JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT