TVS07RF-17-26JD
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JD
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVS07RF-17-26JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
TVS07RF-17-26JD Overview
TVS07RF-17-26JD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER