TVS07RF-17-26JB-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
EAR99
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Published :
2012
Orientation :
B
Threaded
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
17-26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Panel Mount
Contact Plating :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26JB-LC Overview
TVS07RF-17-26JB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT