TVS07RF-17-26JB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Orientation :
B
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Published :
2013
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
17-26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
HTS Code :
Datasheets
TVS07RF-17-26JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
TVS07RF-17-26JB Overview
TVS07RF-17-26JB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER