TVS07RF-17-26JA-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JA-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Stock
114
In Stock :
114
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Bulk
Factory Lead Time :
2 Weeks
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Type :
Crimp
Published :
2001
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
17-26
Orientation :
A
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26JA-LC Overview
TVS07RF-17-26JA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT