TVS07RF-17-26JA
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26JA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
25
In Stock :
25
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
17-26
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
26
HTS Code :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Insert Material :
Thermoplastic
1 (Unlimited)
Published :
2013
Shielding :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Environment Resistant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Electroless Nickel
Datasheets
TVS07RF-17-26JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
TVS07RF-17-26JA Overview
TVS07RF-17-26JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26JA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER