TVS07RF-17-26HN-LC
Mfr.Part #
TVS07RF-17-26HN-LC
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MT
Stock
357
In Stock :
357
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Published :
2001
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
17-26
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Connector Type :
Receptacle Housing
Electroless Nickel
Number of Pins :
20
Threaded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
TVS07RF-17-26HN-LC Overview
TVS07RF-17-26HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
TVS07RF-17-26HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
TVS07RF-17-26HN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT